Відповідно до загальноприйнятої класифікації деревина поділяється на кругляк та пиломатеріали. Останні використовуються після обробки, до них належать дошки, бруски, обаполи тощо. Ліс кругляк отримують відразу після вирубки. Попит на таку сировини є постійним, а ціни змінюються відповідно до ринкових коливань.
Продаж кругляку відбувається на товарно-сировинних біржах. Ліцензію на організацію та проведення торгів має Українська універсальна біржа. Ця торговельна платформа відома в Україні з 1997 року та пропонує своїм членам сільгосппродукцію, деревину, енергоресурси та інші товари.
Відомості про УУБ
На офіційному порталі товариства з обмеженою відповідальністю «Українська універсальна біржа» в розділі новин https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/tsina-na-kruglyak-derevn-v-riznh-regionah-ukrain/ можна дізнатися актуальну інформацію про розвиток профільного ринку деревини. Сервіс також:
- містить дані про особливості проведення торгів,
- надає показники біржових котирувань,
- дозволяє пройти реєстрацію онлайн.
УУБ працює в Україні понад 20 років та має бездоганну ділову репутацію. У біржі є дозвіл на реалізацію деревини на відкритих онлайн-торгах, які регулярно проводяться на торговельній платформі.
Справедливі ринкові ціни – результат реформи галузі
До 2019 року придбання якісного лісу кругляку вимагало укладання прямої угоди із лісозаготівельним господарством. Така схема часто приховувала тіньові домовленості, що ускладнювали розвиток галузі та значно зменшували відрахування у державний бюджет. Щоб на 100% знищити корупційну складову, було прийнято закон «Про товарні біржі», який передбачав новий формат торгівлі деревиною.
Президент наголошує, що всі лісоматеріали мають реалізуватися саме через торговельні майданчики товарно-сировинних бірж. Це надійний шлях до формування чесної ціни на сучасному ринку деревини.
Ціноутворення на біржових аукціонах
Вартість лісу кругляку у різних регіонах держави формується саме на онлайн-аукціонах. В них можуть брати участь підприємці та представники лісгоспів з усієї України. Є спеціальні умови і для іноземних інвесторів, трейдерів.
Стартову ціну визначає виробник. Вона вказується у прайсах, що додаються до заявки на участь в аукціоні. Вартість залежить від декількох чинників.
- Порода деревини. Вищу ціну мають рідкісні та цінні породи (черешня, вишня, ялівець, явір, горіх тощо).
- Якість сировини (наявність деформацій, тріщин, діаметр, довжина стовбура).
- Місце вирубки, спосіб транспортування.
- Особливості зберігання та обробки.
- Технічні характеристики (стійкість до температурних коливань, вологи).
Специфіка електронних торгів
Щоб стати учасником аукціону, достатньо зареєструватися та пройти акредитацію. Подавати заявку на участь можна у форматі онлайн. Особиста присутність на торгах не передбачена. Гарантом при укладанні угод виступає Українська універсальна біржа.
Серед базових переваг такого формату реалізації деревини можна виокремити прозоре ціноутворення, чесну конкуренцію та рівні права для кожного члена біржі.